Čaj od koprive je naš domaći „zeleni čaj“

Čaj od koprive spada u ljekovito bilje bez kojeg nije moguće napraviti bilo kakav pripravak za mnoge zdravstvene tegobe. Slobodno možemo reći da je ona naš pravi domaći zeleni čaj zbog svojih brojnih ljekovitih svojstva. Kao što znamo koprivu su rado koristile naše bake u jelima ( juha, umak, začin), kao čaj ili najčešće kao kaznu za naše male nepodopštine.

Kako izgleda kopriva?

Za one koji nikada nisu vidjeli koprivu (iako znamo da takvi ne postoje). Kopriva je zeljasta višegodišnja biljka, karakteristične zelene boje. Stabljika je uspravna i može dosegnuti visinu od 15 cm do 150 cm. Listovi su duguljasti s rasponom od 5 do 15 cm. Nalaze se na kratkim peteljkama te imaju male kratke dlačice.  Listovi i peteljke pokriveni su dlačicama ili žarnicama te ako se dodiruju rado će Vas opeći. Svi smo kao klinci iskusili žarnjak koprive. Naši djelatnici i partneri redovito nas svake godine podsjećaju se kako ona žari u vrijeme berbe, sušenja i prerade.

Čaj od koprive

Kada se bere kopriva?

Kopriva se bere od sredine travanj sve do kraja rujna u kontinentalnim krajevima. Berba ovisi o vremenskim uvjetima u travnju ili rujnu. Ako je travanj kišovit i hladan naša je preporuka da se berba odgodi berba do početka svibnja. Kod izrade preparata od koprive najbolje je koristiti njezin list. Vjeruje se da samo mladi list koprive ima jaka ljekovita svojstva te ju je najbolje brati kada naraste do maksimalnih 20 cm.

Što je to ljekovito u domaćoj koprivi?

Kopriva sadrži mnoge elemente koji mogu pozitivno utjecati na zdravlje ljudi. Ona sadrži flavonoide koji dobro djeluju na rad organizma (moćni antioksidansi koji odstranjuju slobodne radikale, mogu biti nutritivno povoljnog djelovanja jer potiču rad enzima koji smanjuju rizik od pojave nekih oblika raka, bolesti srca, te bolesti koje se javljaju starenjem. Neke studije pokazuju da flavonoidi mogu spriječiti propadanje zuba, kao i smanjiti zarazne bolesti tipa prehlade). Osim flavonoida glavni sastojci koprive su: željezo, kalcij, proteini, kalij, fosfor, mravlja kiselina, acetilkolin, sumpor, beta karoten, vitamini a, c i k.

Kopriva čaj

Ljekovitost koprive

Koprivu kao lijek spominju Grci i Rimljani dok posebni značaj ima u Keltskoj, Germanskoj i Slavenskoj mitologiji. Čaj od koprive i danas se rado koristi. Pojavom zelenog i crnog čaja, čaj od koprive više nije toliko popularan u svijetu.

Naše skromno mišljenje je da kopriva ima pozitivnije djelovanje na ljudski organizam nego pojedine zelenog i crnog čaja. Pampa-tea čaj od koprive (https://pampatea.com/proizvodi/kopriva/ ) prema alternativnoj medicini najviše se koristi kod problema s anemijom, mokraćnim kanalom (upalom, otežanim mokrenjem ili učestalim mokrenjem), alergijskim reakcijama, potiče rad bubrega i jako je korisna kod svih tegoba prostate. Preporučuje se i za ublažavanja tegoba s probavom i detoksikacijom metabolizma.

Slobodno se može tvrditi da je kopriva zapravo naš pravi domaći zeleni čaj. Ugodnog je mirisa, laganog okusa te u kombinaciji s limunom i mentom odličan je čaj za osvježiti u ljetnim mjesecima.

Svakako prije upotrebe samostalne izrade biljnog čaja odnosno mješavine konzultirajte se sa ljekarnikom, liječnikom ili stručnom osobom.

mršavko čaj za mršavljenje

Čaj od listova koprive (I klasa posebno odvojih listova od peteljeke)

Prirodno ubrana i sušena kopriva. Ova biljka nadasve je poznata da ima široki spektar djelovanja pa je dobra za reguliranje i smanjivanje tegoba uzrokovano čestim mokrenjem, potiče rad bubrega, čisti krv, jača imunitet, smanjuje alergijske reakcije, poboljšava probavu, a ima i umirujuće djelovanje.