Čaj od nevena

Nakon što smo se upoznali u prošlom tekstu o nevenu, ovaj tekst će biti posvećen zbog čega stavljamo cvijet nevena u naše mješavine domaćih čajeva.

neven kao caj

Što je neven?

Neven jedna je od najpoznatijih ljekovitih biljaka na svijetu. Osim što je ljekovit često ga vidimo kao ukrasnu biljku u vrtovima i balkonima. Vrlo je prepoznatljiva biljka koja ima karakteristični cvijet narančaste boje.

Čitava biljka uljasto je ljepljiva i ugodnog mirisa. Za potrebe farmaceutske, prehrambene i kozmetičke industrije danas se on uvelike uzgaja diljem svijeta. Najljekovitiji dio nevena je njegov cvijet. Bere se od lipnja pa sve do sredine listopada.

neven

Povijest nevena?

Ljekovita svojstva nevena spominje se u „Ayurvedskom“ sustavu lijekova. Služili su se njegovi listovi i cvjetovi. Tradicionalna i homeopatska medicina koristila je neven za slab vid, nepravilnosti u menstruaciji, proširene vene, hemoroide i čireve dvanaesnika. U srednjem vijeku cvjetovi nevena prakticirali su se za opstrukciju jetre, ugrize zmija i jačanje srca. Neven je u 18. stoljeću bio poznat kao lijek za glavobolju, žuticu i crvene oči. Neven i njegove preparate prepoznali su liječnici u Američkom građanskom ratu za liječenje rana, a ujedno se je koristio kao lijek protiv ospica, boginja i žutice.

čaj od nevena
plantaža nevena

“Pampa-tea” čajevi i neven

Neven kao tradicionalna kućna biljka i lijek odličan je protuupalni preparat koji stavljamo u naše mješavine domaćih čajeva. Nevenov čaj koristi se u kombinacijama sa drugim biljkama da bi se najčešće smanjile želučane i probavne tegobe. Tako je „Katarko“ jedna od mješavina domaćeg čaja koja u sebi sadrži neven, stolisnik, kamilicu, trputac, mentu, kičicu i upravo je namijenjen toj svrsi . Navedena mješavina domaćeg čaja zato će idealno pripomoći kod problema prouzrokovane želučanim tegobama. Naša preporuka je da ovu mješavinu obavezno pijete ujutro “na tašte”.

Nadalje, neven kao lijek koristio se je za tkz. „ženske tegobe“. Prema usmenoj predaji u prošlosti svaka domaćica ga je imala zasađenog u vrtu. On nije koristio samo kao ukrasni cvijet nego i kao preparat kojeg su žene redovito koristile za svoje tegobe. Zato je neven jedan od glavnih komponenti u našoj biljnoj mješavini  „Lady tea“ čaju za zdravlje žena. „Lady-tea“ u sebi sadrži poznate ljekovite biljake poput vrkute, rusomaće, matičnjaka, kupine, nevena, stolisnika i mente. Sve su to biljke koje su od nekada poznate i priznate u tradiciji i alternativnoj medicini.

Osim što je vrlo ljekovit neven, on prekrasno izgleda u mješavinama domaćih čajeva. Njegova prekrasna narančasta boja svakom čaju podiže apetitiljivost. Zato  neven stavljamo u naš poznati „Podravski čaj“.  „Podravski čaj“ poznat je po tome kao vrlo ukusan čaj, a neven u njemu daje lagani slatkasti miris i okus kada se promiješa sa kamilicom, bazgom, lipom, matičnjakom, šipkom, koprivom i kupinom.

Način upotrebe nevena

Čaj:

Priprema čaja: Priprema čaja: 1g čaja ( jednu malu žličicu nevena) prelijete sa 2dcl kipuće vode i ostavite 15-20 minuta. Zatim procijedite čaj i zasladite po želji. Osim zaslađivača možete dodati šećer, med ili steviu.

Izrada kupke:

100g suhog cvijeta nevena dovoljno je za izradu jedne kupke. 100g cvijeta nevena se namoči preko noći u hladnoj vodi. Slijedećeg dana sve se zagrije (ne prokuhavati), procijedi se i ulije vodu za kupanje.

Tinktura:

35g cvjetova nevena stavlja u 1 litru rakije. Nakon 21 dana ocijedi se te je navedena tinktura spremna za upotrebu.

Mast od nevena:

500g svinjske masti zagrijemo do visoke temperature. U vruću mast dodamo narezan neven, prepržimo ga i skinemo sa štednjaka. Pokrijemo i sve to ostavimo da stoji jedan dan. Slijedeći dan sve malo zagrijemo i procijedimo kroz lanenu krpu u pripremljene čiste posude.

Sviježi sok:

Listove, stabljike i cvjetove operemo i još vlažne procijedimo u sokovniku.