Opis
Nešto o korijenu maslačka
Maslačak i njegov korijen je jedna od najrasprostranjenijih biljaka u našim krajevima. Karakterističnog je zeljastog izgleda sa nazubljenim listovima. Stabljika maslačka je šuplja sa jednom žutom cvjetnom glavicom koja se nalazi na vrhu. Korijen je vretenast i u gornjem dijelu je razrastao. Cvate u Podravini i Prigorju u periodu od travnja do listopada. Nakon cvjetanja pojavljuje se sjeme specifičnog izgleda kao zračna lopta sa mnogo sjemenki koje se šire pomoću vjetra.
Kada se prvi puta spominje njegova ljekovitost?
Maslačak i njegovo djelovanje prvi puta se spominje u Tang Materia Medici oko 659. godine. Kasnije u 10. stoljeću često ga opisuju i koriste u primjeni arapski liječnici i ljekarnici. Europa u srednjem vijeku puno ne koristi ovu biljku te nema o njoj nikakve podatke sve do 15. stoljeća. Sv. Hidegarda iz Bingena čak ga i ne spominje u svojim knjigama.
Što su liječili sa korijenom maslačka?
Tadašnji liječnici i ljekarnici vjeruju da maslačak oživljava metabolizam nakon hladne i tamne sezone. Krajem 15. stoljeća Europski liječnici preporučaju ga kao lijek protiv proljeva i vrućice. Koriste ga kod liječenja jetra, bubrega i slezene. Maslačak odnosno njegov korijen više je u prošlosti cijenjen u Istočnjačkoj tradicionalnoj medicini (Kina) i Ayurvedama. Oni ga opisuju te ga prihvaćaju za uporabu kod liječenja jetra odnosno njezinu detoksikaciju te ga također preporučaju kod liječenja upale mliječne žlijezde.
Kako ga danas koristimo?
U našim krajevima najčešće se koristi korijen maslačka u obliku čajeva. Korijen maslačka najbolje je brati u travnju ili u listopadu jer u to vrijeme obiluje eteričnim uljima. Kada se sviježi korijen maslačka izvadi iz zemlje potrebno ga je oprati a potom osušiti na tamnom prozračnom mjestu. Kada se on osuši preporučljivo ga je usitniti radi lakše pripreme.
Prema današnjim saznanjima i tehnologijama vezano za njegova nutritivna svojstva maslačak je bogat vitaminima A, C, K i B6. Također u sebi sadrži obilje željeza, kalcija i magnezija. Korijen maslačka danas ima najveću upotrebu. Koristi se u preparatima kod slijedećih tegoba:
- Odličan je za čišćenje jetra i žući,
- Čisti krvotok,
- Detoksicira cijeli metabolizam,
- Dobar je protiv kožnih bolesti,
- Sprečava urinarne infekcije.
Kako najbolje djeluje?
Ukoliko ga želimo da nam on detoksicira metabolizam te čisti jetru i žuč preporuča se u kombinaciji sa ostalim ljekovitim biljem. Najbolje ga je kombinirati sa biljkama poput mente, ivanjskog cvijeća, koprive i cikorije. Sve te biljke nalaze se u našem čaju za detoksikaciju jetre i žuči “Ježučko”.
Čaj od korijena maslačka može se piti neograničeno.
Recenzije
Još nema recenzija.