Opis
Majčina dušica
Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) označena je kao polutrajni grm, visine oko 30 cm sa slabo odrvenjenom, uspravnom ili puzavom stabljikom. Okrugla je ili četvrtastog oblika ovisno o staništu na kojem raste. Lagano je gorka, mirisa i aromatičnog okusa poput limuna koji daje jedinstvenu posebnost toj biljci. Alpski oblici te biljke imaju jači miris i trajniji okus pa su sigurno i jačeg djelovanja. Listovi majčine dušice nejednakog su oblika (od linearnog do okruglastog) veličine 5-15 mm. Svijetlocrvene do tamnocrvene boje su mali cvijetovi koji se razvijaju na vrhovima ogranka, a okupljeni su u okruglim cvjetićima.
Aktivne tvari majčine dušice su eterična ulja (Oleum Serpilly) kojih osušena biljka sadrži od 0,1-0,6%. Glavni sastojci eteričnih ulja su linaol (22-44%), karvakol (3-33%), timol (1-4%) koji imaju veliku dezinficirajuću moć, te geranoil, borenol i cieneol. Usto sadrži triterpenske kiseline, gorke tvari (neistraženi glikozoid), trjeslovine (do 7%) npr. ružmarinsku kiselinu, brojne flavonoide i kiseli saponin.
Najčešće se koristi u mješavinama s drugim biljkama. Eterično ulje se koristi kod problema s išijasom i reumom. Eterična ulja majčine dušice najviše se koriste u kozmetičkoj industriji, a u novije vrijeme i u farmaceutskoj industriji za proizvodnju sirupa.
Tradicionalni biljni pripravci koriste majčinu dušicu jer se vjeruje da regulira i jača dišni sustav. Preporučuje se kod tegoba uzrokovanih bronhitisom, astmom i suhim kašljom. Majčina dušica upotrebljava se i u pripravcima kao sredstvo za jačanje živaca te kod nesanice odraslih osoba i djece.
Primjenjuje se kao mirodija za juhu, tjestenine, roštilj te kod raznih gulaša i paprikaša. Isto tako dodaje se za pripremu domaćih likera, kao i za domaću izradu sapuna.
Recenzije
Još nema recenzija.